Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Drzewa owocowe przygotowane na zimę

Koniec listopada to czas przygotowania naszych sadów i ogrodów do zimowego spoczynku. Konieczne jest wykonanie wielu prac porządkowych, aby na wiosnę działka  ponownie cieszyła oczy swoich gospodarzy. Mimo, że niektóre rośliny jeszcze kwitną i mają zielone liście nadchodzą minusowe temperatury, które są zagrożeniem dla wielu gatunków krzewów i drzew owocowych.

Drzewa owocowe

Końcówka jesieni jest czasem przeprowadzania ostatnich prac w przydomowych sadach i ogrodach. To ostatni moment na zebranie jabłek, gruszek oraz późnych odmian śliwek, które pozostawione dłużej na drzewach mogą zostać zmrożone przez pierwsze przymrozki. Po zbiorach należy przejrzeć korony drzew i usunąć dotknięte chorobami konary i zaschnięte owoce.  Po tym zabiegu koniecznie trzeba wszystko dokładnie zebrać i spalić lub głęboko zakopać, gdyż niezebrane pozostałości mogą być źródłem chorób w przyszłym sezonie. Rośliny owocowe w czasie jesieni wymagają zasilania i nawożenia, pomiędzy drzewami można rozrzucić obornik i kompost, po czym delikatnie przysypać wszystko warstwą ziemi. Nowe osobniki do gruntu mogą być wsadzane do wystąpienia pierwszych przymrozków. Po posadzeniu obficie je podlewamy i obsypujemy kopczykiem z ziemi, który podczas pierwszych przymrozków będzie pełnił rolę bariery ochronnej.    

Ochrona kory

Jednym z najpopularniejszych materiałów do ochrony kory drzew owocowych jest agrowłóknina, dostępna w sklepach ogrodniczych. Szczególnego zabezpieczenia wymagają młode osobniki, które nie są jeszcze przystosowane do minusowych temperatur. Zaleca się stosowanie białego tworzywa, gdyż czarne może w zbyt dużej ilości przyciągać promienie słoneczne. Osłonka taka chroni także przed zwierzętami, które w mroźnych miesiącach lubią gryźć niezabezpieczoną korę drzewek. Nie należy zakładać ich zbyt wcześnie, gdyż utrudni to roślinie przygotowanie do zimowego spoczynku. Najlepiej drzewka owocowe okrywać dopiero po nastaniu pierwszych przymrozków, końcem listopada lub początkiem grudnia.

Bielenie pni drzew

Podczas słonecznych dni kora drzew mocno nagrzewa się od słońca, a zimne noce przynoszą gwałtowny spadek temperatur. W wyniku takich nagłych i dużych zmian kora drzew owocowych łatwo ulega zniszczeniu, pojawiają się liczne pęknięcia, które osłabiają kondycje całego pnia. Pobielenie wapnem to najprostszy i najtańszy sposób na zapobieganie temu szkodliwemu procesowi. Pierwszego malowania dokonuje się zazwyczaj w grudniu, a ponawia po wystąpieniu silnych opadów deszczu, które spłukały wapno.

Zobacz drzewa owocowe w naszej ofercie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl