Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Prace ogrodowe - co wymaga pozwolenia?

Większość z nas zna swoje prawa dotyczącego własnego domu, ale niekiedy nie zdajemy sobie sprawy
z przepisów dotyczących zagospodarowania własnego ogrodu. O ile mamy całkowitą wolność
w rozmieszczaniu rabat i kwiatów, o tyle niektóre czynności wymagają od nas porozumienia z urzędem gminy albo z sąsiadami. Warto dokładnie poznać przepisy, zanim nieświadomie zrobimy coś, na co powinniśmy mieć pozwolenie.

 Pozwolenie na usunięcie drzewa i krzewów – już nie wymagane

W związku ze zmianą ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2249) nie jest wymagane zezwolenie na usuwanie drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących naszą własność. Pamiętać musimy jednak, iż zwolnione z pozwolenia są jedynie drzewa usuwane na własne potrzeby, które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Bez dokumentu mamy prawo usunąć także te okazy, które przeszkadzają w rolniczym użytkowaniu gruntu. Jest to duża zmiana w obowiązującym prawie, gdyż w latach ubiegłych przepisy były znacznie bardziej restrykcyjne, a dokument nie był wymagany jedynie w przypadku usuwania roślin, których wiek nie przekraczał 10 lat.

Palenie ogniska

Jeśli palimy ognisko, musimy pamiętać o przepisach ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r., a szczególnie o jej rozdziale dotyczącym spalania śmieci poza instalacjami i przeznaczonymi do tego urządzeniami. Dokument mówi o tym, że możemy spalać pozostałości po prowadzeniu ogrodu, w tym suche liście, gałęzie, czy trawę, ale kategorycznie nie wolno do ognia dokładać innych sztucznych produktów. Za pozbycie się w ten sposób starych ubrań, kartonów, folii, plastikowych opakowań itp. grozi kara pozbawienia wolności do 30 dni oraz kara grzywny od 500 zł do 5000 zł. Takie prace nie wymagają żadnych pozwoleń, ale musimy zwrócić uwagę, aby powstały dym nie przeszkadzał naszym sąsiadom.

Budowy w ogrodzie

Budowa garażu, altany, ganku czy szklarni o powierzchni do 35 m2 nie wymaga pozwolenia, większe konstrukcję możemy wznieść jedynie po uzyskaniu niezbędnych dokumentów. Bez zgłaszania możemy wznieść również wiatę, nie większą jednak niż 50 m2, przy zachowaniu przepisu, że na każde 1000 m2 może przypadać nie więcej niż dwa takie zadaszenia. Małe oczka wodne i przydomowe baseny o powierzchni do 50m2, także stworzymy bez konieczności wypełniania stosu druków i wniosków. Wiele budowli nie wymaga uzyskania zezwolenia na ich stworzenie, ale gminy przyjmują zgłoszenia o ich powstaniu, dobrze więc sprawdzić w odpowiednim urzędzie, czy powinniśmy wysłać takie zawiadomienie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl